Ulotka dla rodziców

Drogi Rodzicu! Coraz więcej dzieci i nastolatków popada w depresję. Szczególnie narażone są na nią dzieci, które doświadczyły straty – zmarł jeden z ich rodziców, kolega lub członek bliskiej rodziny, do którego były przywiązane. W grupie ryzyka znajdują się też dzieci cierpiące na zaburzenia uczenia się, uwagi lub zachowania.

Obserwuj więc swoje dziecko i postaraj się przestrzegać tych kilku wskazówek:

• Stwórz z domu azyl. Dom to miejsce, gdzie można się wypłakać, gdzie zawsze ktoś przytuli
    i pocieszy.
  • Bądź dostępny dla dziecka, miej czas na zabawę nim i rozmowę.
  • Słuchaj, nie pytaj. Stwórz dziecku okazję do zwierzeń, ale nie prowokuj go ciągłymi, natrętnymi pytaniami.
  • Stawiaj granice – one dają punkt odniesienia tobie i dziecku.
  • Nie dawaj gotowych recept, ale pomóż dziecku szukać własnych rozwiązań.
  • Nie oczekuj zbyt wiele, zachowaj cierpliwość. Jeśli dziecko ma problemy w szkole zacznijcie je rozwiązywać. Gdy dojdzie już do siebie - dalej pozostawaj w ciągłym kontakcie z wychowawcą.
  • Nie ukrywaj problemów, także swoich. Pokaż dziecku, że ty też nie jesteś chodzącym ideałem.
  • Nie nasilaj napięcia – wycofaj się, jeśli czujesz, że za chwilę emocje wezmą górę i możesz powiedzieć lub zrobić coś, czego potem, gdy przyjdzie otrzeźwienie, będziesz strasznie żałować.
  • Szukaj stronników i nie bądź zazdrosny, jeśli to nie ty okażesz się dla dziecka najlepszym oparciem.
  • Rozmawiaj z innymi rodzicami.
  • Nie wstydź się bezradności, pozwól specjalistom pomóc sobie i dziecku.

„ JAK REAGOWAĆ NA CYBERPPRZEMOC?”

Zjawisko cyberprzemocy najkrócej definiuje się jako przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Technologie te to głównie Internet oraz telefony komórkowe. Do działań określających mianem cyberprzemocy wykorzystywane są głównie: poczta elektroniczna, czaty, komunikatory, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe, grupy dyskusyjne, serwisy SMS i MMS.

W odróżnieniu od „tradycyjnej” przemocy (ang. Bullying) zjawisko cyberprzemocy charakteryzuje wysoki poziom anonimowości sprawcy. Ponadto na znaczeniu traci klasycznie rozumiana „siła”, mierzona cechami fizycznymi czy społecznymi, a atutem sprawcy staje się umiejętność wykorzystywania możliwości, jakie dają media elektroniczne.

Głównym celem działań profilaktycznych szkoły w zakresie przeciwdziałania cyberprzemocy jest ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie zachowań agresywno-przemocowych, realizowanych przy użyciu technologii komunikacyjnych w szkole i poza nią, a także zapobieganie powstawaniu tego rodzaju problemów.

Nasza szkoła stara się stworzyć takie środowisko, które charakteryzuje się ciepłem, życzliwym nastawieniem i zainteresowaniem ze strony dorosłych. Integracja uczniów i tworzenie związków opartych na przyjaźni, budowanie dobrych relacji nauczyciel – uczeń jest ważnym dla nas środkiem prewencyjnym. Wytwarzanie pozytywnych więzi i kreowanie przyjaznego, wspierającego środowiska szkolnego osłabia ryzyko przejawiania zachowań agresywnych przez uczniów. W szkole istnieją wyraźnie wytyczone granice akceptowanych zachowań. W szkole istnieje czytelny system norm współżycia społecznego i jasny system konsekwencji w przypadku złamania zasad. Szkoła reaguje na wszelkie przejawy zachowań przemocowych  a więc także cyberprzemoc) wśród uczniów. Realizując szkolenia uświadamia  całą społeczność szkolną (uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły) o zagrożeniach płynących z użytkowania Internetu i telefonii komórkowej, a jednocześnie uczy zasad odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z tych technologii jest ważnym czynnikiem w zapobieganiu cyberprzemocy. Uczniowie muszą wiedzieć, jak korzystać z mediów, aby nie stały się one narzędziem agresji i przemocy rówieśniczej oraz jakie mogą być konsekwencje ryzykownych działań w sieci.

11981

Twoje IP: 18.210.23.15