Ulotka dla rodziców
Drogi Rodzicu! Coraz więcej dzieci i nastolatków popada w depresję. Szczególnie narażone są na nią dzieci, które doświadczyły straty – zmarł jeden z ich rodziców, kolega lub członek bliskiej rodziny, do którego były przywiązane. W grupie ryzyka znajdują się też dzieci cierpiące na zaburzenia uczenia się, uwagi lub zachowania.
Obserwuj więc swoje dziecko i postaraj się przestrzegać tych kilku wskazówek:
- Stwórz z domu azyl. Dom to miejsce, gdzie można się wypłakać, gdzie zawsze ktoś przytuli
i pocieszy. - Bądź dostępny dla dziecka, miej czas na zabawę nim i rozmowę.
- Słuchaj, nie pytaj. Stwórz dziecku okazję do zwierzeń, ale nie prowokuj go ciągłymi, natrętnymi pytaniami.
- Stawiaj granice – one dają punkt odniesienia tobie i dziecku.
- Nie dawaj gotowych recept, ale pomóż dziecku szukać własnych rozwiązań.
- Nie oczekuj zbyt wiele, zachowaj cierpliwość. Jeśli dziecko ma problemy w szkole zacznijcie je rozwiązywać. Gdy dojdzie już do siebie - dalej pozostawaj w ciągłym kontakcie z wychowawcą.
- Nie ukrywaj problemów, także swoich. Pokaż dziecku, że ty też nie jesteś chodzącym ideałem.
- Nie nasilaj napięcia – wycofaj się, jeśli czujesz, że za chwilę emocje wezmą górę i możesz powiedzieć lub zrobić coś, czego potem, gdy przyjdzie otrzeźwienie, będziesz strasznie żałować.
- Szukaj stronników i nie bądź zazdrosny, jeśli to nie ty okażesz się dla dziecka najlepszym oparciem.
- Rozmawiaj z innymi rodzicami.
- Nie wstydź się bezradności, pozwól specjalistom pomóc sobie i dziecku.
„ JAK REAGOWAĆ NA CYBERPPRZEMOC?”
Zjawisko cyberprzemocy najkrócej definiuje się jako przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Technologie te to głównie Internet oraz telefony komórkowe. Do działań określających mianem cyberprzemocy wykorzystywane są głównie: poczta elektroniczna, czaty, komunikatory, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe, grupy dyskusyjne, serwisy SMS i MMS.
W odróżnieniu od „tradycyjnej” przemocy (ang. Bullying) zjawisko cyberprzemocy charakteryzuje wysoki poziom anonimowości sprawcy. Ponadto na znaczeniu traci klasycznie rozumiana „siła”, mierzona cechami fizycznymi czy społecznymi, a atutem sprawcy staje się umiejętność wykorzystywania możliwości, jakie dają media elektroniczne.
Głównym celem działań profilaktycznych szkoły w zakresie przeciwdziałania cyberprzemocy jest ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie zachowań agresywno-przemocowych, realizowanych przy użyciu technologii komunikacyjnych w szkole i poza nią, a także zapobieganie powstawaniu tego rodzaju problemów.
Nasza szkoła stara się stworzyć takie środowisko, które charakteryzuje się ciepłem, życzliwym nastawieniem i zainteresowaniem ze strony dorosłych. Integracja uczniów i tworzenie związków opartych na przyjaźni, budowanie dobrych relacji nauczyciel – uczeń jest ważnym dla nas środkiem prewencyjnym. Wytwarzanie pozytywnych więzi i kreowanie przyjaznego, wspierającego środowiska szkolnego osłabia ryzyko przejawiania zachowań agresywnych przez uczniów. W szkole istnieją wyraźnie wytyczone granice akceptowanych zachowań. W szkole istnieje czytelny system norm współżycia społecznego i jasny system konsekwencji w przypadku złamania zasad. Szkoła reaguje na wszelkie przejawy zachowań przemocowych a więc także cyberprzemoc) wśród uczniów. Realizując szkolenia uświadamia całą społeczność szkolną (uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły) o zagrożeniach płynących z użytkowania Internetu i telefonii komórkowej, a jednocześnie uczy zasad odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z tych technologii jest ważnym czynnikiem w zapobieganiu cyberprzemocy. Uczniowie muszą wiedzieć, jak korzystać z mediów, aby nie stały się one narzędziem agresji i przemocy rówieśniczej oraz jakie mogą być konsekwencje ryzykownych działań w sieci.