INNOWACJA PEDAGOGICZNA
w Szkole Podstawowej nr 4
im. Janusza Korczaka w Ornecie
,,Z modlitwą i śpiewem
odwiedzamy kościoły parafialne naszego dekanatu”
Opracowała:
mgr Janina Krzyżanowska
Orneta 2014 r.
1. Określenie rodzaju innowacji
Reforma oświatowa we współczesnej szkole, zmiany, a także rosnące oczekiwania uczniów, stały się dla mnie inspiracją do napisania innowacji pedagogicznej pod nazwą ,,Z modlitwą i śpiewem, odwiedzamy kościoły parafialne naszego dekanatu”.
Kierując się oceną wagi i znaczenia wprowadzanych zmian, proponowana innowacja będzie miała charakter programowo-metodyczny.
2. Zakres innowacji
Innowacja pedagogiczna skierowana jest do uczniów głównie z klas IV - VI. Uczniowie w czasie wycieczek - pielgrzymek, pogłębią swoją wiedzę na temat poszczególnych parafii i kościołów należących do dekanatu Orneta.
Czas trwania innowacji przewidziany jest na 2 lata.
3. Cele i założenia innowacji
Cele ogólne:
• przekaz treści religijnych w powiązaniu ze środowiskiem lokalnym ucznia,
• wdrożenie uczniów do czerpania radości ze wspólnego pielgrzymowania,
• kształtowanie w dzieciach poczucia odpowiedzialności za swoją „małą Ojczyznę”,
• zapoznanie z historią i architekturą kościołów parafialnych naszego dekanatu,
• wyrobienie w dzieciach dziękczynienia za otrzymane łaski poprzez wspólną modlitwę,
• propagowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu,
• budzenie w uczniach kreatywności,
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• potrafi w kilku słowach opowiedzieć o swoim kościele parafialnym,
• szanuje i przywiązuje wagę do tradycji i kultury regionu,
• kształtuje postawę odpowiedzialności za siebie i swoją wiarę, a także za swoją miejscowość i swój kraj,
• identyfikuje się z miejscem pochodzenia, jego dziedzictwem religijnym i kulturowym, chroni wspólne dziedzictwo,
• bierze aktywny udział w życiu społeczności lokalnej,
• odpowiednio zachowuje się w czasie pielgrzymowania i wspólnej modlitwy, śpiewu
• aktywnie spędza czas wolny
Sposoby realizacji:
Zajęcia innowacyjne będą realizowane w formie wycieczek-pielgrzymek pieszych odbywających się przeważnie w soboty. Celem wycieczek będą pobliskie kościoły parafialne naszego dekanatu. Planujemy odwiedzić Parafię pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela w Ornecie, Parafię Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa w Krośnie, Parafię w pw. Świętego Mikołaja i Rocha w Bażynach, Parafię Podwyższenia Krzyża w Chwalęcinie.
Proboszczowie wymienionych parafii wyrazili chęć współpracy. Po przybyciu na miejsce planujemy odprawić wspólne dziękczynne nabożeństwo połączone ze śpiewem. Następnie przy pomocy proboszczów, którzy będą naszymi przewodnikami, poznać historię kościoła i zwiedzić go z uwzględnieniem atrakcyjnych, a na co dzień niedostępnych miejsc jak: wieże, dzwonnice, zakrystie itp.
Po zwiedzaniu planujemy zrobić wspólne ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek, a następnie udać się w drogę powrotną. Podsumowaniem cyklu będzie konkurs wiedzy o odwiedzonych kościołach.
4. Motywacja wprowadzenia innowacji i oczekiwania z nią związane
W Parafii Orneta, pracuję od kilku lat. Jako katecheta - nauczyciel, dostrzegłam problem wiążący się z niedostatkiem wiedzy uczniów na temat własnego kościoła parafialnego. Moi uczniowie, nie tylko nie potrafili wymienić parafii znajdujących się w naszym dekanacie, ale często nie znali nawet patrona swojego kościoła parafialnego. Moje spostrzeżenia, w tym zaobserwowane nieprawidłowości, były niepokojącym sygnałem i wręcz stały się inspiracją do poprawy zaistniałej sytuacji.
Spadająca frekwencja w kościele, zupełne zapomnienie o idei wspólnego pielgrzymowania na co dzień, a przede wszystkim słaba znajomość najbliższego otoczenia wynikająca, w myśl znanego porzekadła ,,Cudze chwalicie, swego nie znacie”, z zaniedbywania lokalnej historii i braku świadomości uczniów dotyczącej znaczenia kościołów parafialnych, utwierdziły w powziętej drodze i pomyśle na stworzenie programu innowacji, a co za tym idzie wzbogaceniuuczniów w wiedzę, zmianie ich sposobu myślenia, a także na rozwinięciu patriotyzmu lokalnego.
Przewidywanymi efektami w zakresie realizacji innowacji będzie osiągnięcie poniżej opisanych rezultatów.
Oczekiwane rezultaty:
Uczniowie:
• zdobędą wiedzę o kościołach parafialnych,
• docenią wartość wspólnego pielgrzymowania,
• poznają lokalne miejsca kultu religijnego,
• rozwiną nawyk wspólnego dziękczynienia Bogu za otrzymane łaski,
• docenią aktywne formy spędzania wolnego czasu,
• rozwiną sprawność przekazywania swoich myśli na papierze,
Ewaluacja:
Dzięki przeprowadzonej ewaluacji istnieje możliwość uzyskania odpowiedzi na pytania, czy realizacja programu innowacyjnego przebiegła zgodnie z założeniami, czy uzyskało się zakładane efekty oraz czy nie należy dokonać zmian weryfikacji i zmian w innowacji.
Odpowiedzi na powyższe pytanie zamierza się uzyskać poprzez:
- zorganizowanie konkursu wiedzy o odwiedzonych Kościołach parafialnych i uczestniczenia w nim objętych programem innowacji uczniów.
- stworzenie i umieszczenie na stronie internetowej szkoły dokumentacji fotograficznej z odbytych pielgrzymek i wycieczek, uwzględniającej architekturę odwiedzanych kościołów, ich historię oraz współczesny wymiar.
- przygotowanie arkusza obserwacji i uzupełnienie go po odbyciu obserwacji uczestniczącej, ukrytej uczniów w trakcie trwania zajęć
- stworzenie kwestionariusza ankiety, zawierającego pytania dotyczące opinii uczniów o realizowanym programie innowacyjnym, ich odczuciach, trafności prowadzonych działań oraz ewentualnych zmian.