INNOWACJA PEDAGOGICZNA
,, Teatralne co nieco”
Opracowała: mgr Katarzyna Kisielew , mgr Janina Krzyżanowska
Wprowadzona innowacja "Teatralne co nieco" będzie propozycją poszerzenia wiedzy o teatrze. Pomysł wprowadzenia innowacji zrodził się w wyniku refleksji nad edukacją teatralną dzieci i młodzieży. Nietrudno zauważyć, że nasi uczniowie większą część czasu spędzają przed ekranem komputera lub telewizora. Spektakle teatralne, wizyty w teatrze są dla nich czymś obcym, nieznanym. Należy zatem przybliżyć im to miejsce i przygotować ich do aktywnego uczestnictwa w kulturze wysokiej , ponieważ obcowanie ze sztuką daje młodemu człowiekowi wiele i nie chodzi tylko o podniesienie poziomu kultury ogólnej, ale również kształtowanie estetycznej wrażliwości i wpływanie na moralne postawy wychowanków.
Cele i założenia innowacji
Założeniem innowacji będzie wzbogacenie programu nauczania o nowe treści i umiejętności związane z rozbudzeniem zainteresowań uczniów sztuką teatru. Teatr szkolny to element pracy dydaktyczno - wychowawczej, umożliwiający realizowanie programu szkolnego przy bardzo zróżnicowanym poziomie rozwoju uczniów. Okres nauczania połączony z pracą z teatrem szkolnym, pozwali na stymulowanie aktywności pojedynczego dziecka poprzez wzmacnianie w nim poczucia własnej wartości. Podczas pracy z dziećmi nad realizacją innowacji będziemy dbały o kulturę żywego słowa, poprawę dykcji, likwidowanie błędów wymowy, a także kształcenie nawyku kulturalnego zachowania się w czasie pobytu w teatrze. Uczniowie wezmą udział w lekcjach teatralnych, które przybliżą im pracę teatru aktorskiego. Obejrzą teatr od kulis, poznają budowę sceny, charakter pracy obsługi technicznej, odwiedzą garderobę, zapoznają się ze złożonością instytucji jaką stanowi teatr.Przygotują zapowiedz opracowanych przez siebie inscenizacji, a sama "zabawa w teatr" wyzwoli w nich twórczą postawę, ukształtuje poczucie odpowiedzialności nie tylko za swoje dokonania, ale także efekty pracy całego zespołu. Dzieci nabiorą pewności siebie, będą się wspierać w nabywaniu nowych umiejętności. Edukacja teatralna pozwoli również włączyć akcenty plastyki, muzyki, tańca przez co stanie się miejscem interpretacji różnych dziedzin sztuki.
W I półroczu nasze spotkania podsumowanie:
Na zajęciach które odbywały się raz w tygodniu w środy,zapraszałyśmy uczniów do wspólnej zabawy i starałyśmy się za każdym razem stworzyć sytuację w której staną się podmiotem dzialania: każdy mógł wypowiedzieć swoje zdanie i uwolnić kreatywność. Ponieważ uczestniczyliśmy w projekcie ,,Teatralia" ( MDK Orneta) , odbyłyśmy szereg zajęć warsztatowych min. wyjazd do teatru w Elblągu. Uwieńczeniem projektu było przygotowanie przedstawienia .Gdy budowałyśmy scenariusz do przedstawienia,, Tapii i jego przyjaciele",chętnie łączyliśmy uczestników grupy i proponowałyśmy im wspólne działania, także w wyborze strojów.
Koła teatralne działa od września 2016r. Każdy uczeń, posiadający inklinacje teatralne, recytatorskie oraz przejawiający zainteresowania taką formą spędzania czasu wolnego, mógł zapisać się na zajęcia. Oferta zajęć skierowana była do uczniów klas IV- VII. W zajęciach uczestniczy 18 uczniów.Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w środy i trwają 1 godzinę lekcyjną, czasami jeśli zachodzi taka konieczność częściej.Głównym celem zajęć jest wspomaganie dzieci w ich całościowym rozwoju: intelektualnym, estetycznym, emocjonalnym, uczuciowym i manualnym, a także poprzez działalność twórczą.W tym roku szkolnym skupiliśmy się na przygotowaniu Jasełek . Kolejne nasze plany to udział w Przeglądzie zespołów teatralnych ,, Laur złotej rybki”, Dzień Kobiet na wesoło.
JASEŁKA 2017