INNOWACJA PEDAGOGICZNA PROGRAMOWO-METODYCZNA

w Ornecie

„RONDELKOLANDIA
CZYLI AKADEMIA KULINARNA”

Młodsze dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach praktycznych, uważają takie zajęcia za bardzo atrakcyjne i potrzebne, ponieważ chętnie podpatrują co się dzieje w kuchni. Lubią pomagać rodzicom i dziadkom podczas przygotowywania posiłków. Podpatrując zainteresowanie uczniów postanowiłyśmy opracować program innowacji pedagogicznej pod tytułem „Rondelkolandia czyli Akademia Kulinarna” oparty o cykl podręcznikowy w klasie I, II i III, który nazywa się Rondelkolandia.

Głównym założeniem programu tej innowacji jest rozwijanie zainteresowań kulinarnych uczniów poprzez naukę przyrządzania prostych posiłków oraz eksperymentowanie w kuchni.

Uczestnikami programu będą uczniowie klas pierwszych oraz klasy trzeciej edukacji wczesnoszkolnej.

Miejsce realizacji: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Janusza Korczaka w Ornecie.

Termin realizacji: w latach 2018- 2021 r.

Forma zajęć innowacyjnych: zajęcia realizowane w ramach cyklu podręcznikowego Rondelkolandia, podczas zajęć lekcyjnych.

CELE PROGRAMU

Cele ogólne:

• zainteresowanie uczniów przyrządzaniem prostych posiłków jako umiejętnością pożytecznie wykonywaną w życiu codziennym, która z czasem może przerodzić się w interesujące hobby.
  • wdrażanie nawyku zdrowego odżywiania się jako forma przeciwdziałania otyłości.

Cele szczegółowe:

• czytanie ze zrozumieniem przepisów kulinarnych,
  • samodzielne przygotowywanie listy zakupów,
  • wspólne zakupy z rodzicami,
  • przygotowanie stanowiska pracy,
  • bezpieczeństwo i higiena podczas pracy – ustalenie zasad,
  • zaznajomienie z podstawowym sprzętem kuchennym: naczynia, garnki i sprzętem AGD oraz warunkami bezpiecznego ich używania,
  • własnoręczne nalewanie wody do naczynia, trzymanie sztućców, obieranie warzyw, krojenie, tarcie, szatkowanie, miksowanie produktów, smarowanie, wałkowanie, rozdrabnianie, wykrawanie, mieszanie składników,
  • wykonywanie prostych przepisów kulinarnych,
  • nauka przyrządzania zdrowych posiłków dla siebie i bliskich,
  • nauka estetycznego i prawidłowego nakrywania stołu, dekorowania,
  • eksperymentowanie czyli tworzenie własnych przepisów,
  • wartości odżywcze warzyw, owoców, znaczenie mleka, przetworów i ich wartości odżywczych dla młodego organizmu,
  • racjonalne odżywianie ,
  • współdziałanie, współpraca podczas zajęć,
  • kulturalne spożywanie posiłków – savoir-vivre.

EWALUACJA PROGRAMU

Podczas realizacji programu wystąpi ewaluacja, która dostarczy informacji na temat osiągnięć uczniów oraz realizacji celów programu. Z jednej strony pojawi się ona w formie gotowych dań kulinarnych-efektów pracy uczniów na zajęciach, a z drugiej jako  monitorowanie pracy uczniów za pomocą zdjęć z  pracy na zajęciach. Jej zamierzeniem jest ocena wyznaczonych w programie celów, czy stosowane metody i sposoby działania były skuteczne.

Po zakończeniu realizacji zadań nauczyciel spróbuje odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

1.Czy program umożliwił realizację celów ogólnych i szczegółowych?

2.Czy sposoby realizacji treści programowych były dla dzieci atrakcyjne?

3.Czy po okresie realizacji programu są widoczne efekty wzbogacenia uczniów w umiejętności i wiedzę dotyczące zajęć kulinarnych.

Proponujemy, aby ewaluacja programu przebiegała za pomocą:

• rozmowy z rodzicami lub ankiety dla nich:

Czy dziecko wzbogaciło swoje umiejętności na temat racjonalnego odżywiania?

Czy potrafi samodzielnie lub przy pomocy opiekuna przygotować sobie zdrowy posiłek?

Sprawozdania z przebiegu realizacji i wyników innowacji.

Twoje IP: 52.23.234.7
2019-05-24