W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie klas I-III biorą udział w realizacji Innowacji „Orneta- moja mała Ojczyzna”, której celem jest pełniejsze poznanie własnej kultury, dziedzictwa historycznego; wydobycie wielorakich wartości tkwiących we własnym regionie w kontekście wartości narodowych, państwowych, ogólnoludzkich; kształtowanie swych możliwości i powinności jako obywateli kraju i swojej „małej Ojczyzny”, a także formowanie postaw otwartych na zrozumienie innych kultur i zbliżenie europejskie.
Realizacja innowacji odbywała się w ramach zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Materiał realizowany był w ramach bloków tematycznych od września 2014 roku do czerwca 2015 roku.
Na początku dzieci poznały zasady bezpieczeństwa obowiązujące w ruchu drogowym. Odbyły spotkania z policjantem. Założyły kronikę klasową. Poznały historię swojej rodziny i wykonały drzewa genealogiczne.
Podczas wycieczek do lasu uczniowie poznali pracę leśniczego oraz myśliwych Koła Łowieckiego. Obejrzeli prezentację multimedialną o występującym na naszych terenach orle krzykliwym. Odbyli spacer do Kapliczki Św. Jerzego, który według legendy orneckiej zabił smoka uwiecznionego w naszym herbie. Mieli również możliwość poznania ptaków i zwierząt występujących na naszym terenie podczas prezentacji przygotowanej przez uczniów gimnazjum.
Zwiedzając gospodarstwo rolne i agroturystyczne dzieci mogły z bliska przyjrzeć się zwierzętom hodowanym przez człowieka oraz poznać pracę rolnika. Wzięły udział w święcie pieczonego ziemniaka. Odbyły wycieczkę do piekarni, gdzie poznały pracę piekarza, etapy pieczenia chleba, rodzaje pieczywa.
Uczniowie klas I-III odbyli wycieczkę na cmentarz, gdzie w ciszy uczcili pamięć poległych w obronie Ornety. Podczas montażu słowno-muzycznego, który odbył się w Ratuszu Miejskim, dzieci zaprezentowały się babciom i dziadkom z terenu miasta i gminy Orneta.
W trakcie wycieczek, które w ramach innowacji uczniowie odbyli na terenie naszej gminy, mogli poznać pracę listonosza, zegarmistrza, księgarza, strażaka, szewca i bibliotekarza.
Z okazji karnawału dzieci wzięły udział w balach karnawałowych. Uczniowie mogli przebrać się w ciekawe stroje, obejrzeć inscenizację klasy II „Noworoczne podarunki”. Miały możliwość odbycia przyjemnej zabawy pod kierunkiem instruktora Zumby.
20 marca uczniowie wielobarwnym korowodem udali się nad rzekę Drwęcą Warmińską, gdzie w bezpiecznym miejscu spalili przygotowane w domu Marzanny. Przy okazji mieli możliwość obejrzeć zaćmienia Słońca. Dzieci uczestniczyły w akcji „Sprzątanie świata” oraz brały udział w akcji Fundacji Arka „Listy do Ziemi”.
Warmińskie tradycje ludowe uczniowie poznali podczas prezentowania informacji zaczerpniętych z różnorodnych źródeł oraz podczas wycieczki do Skansenu w Olsztynku. Oprócz tego podczas zajęć wychowania fizycznego dzieci miały okazję poznać kroki „szota”- tańca z naszego regionu.
W ramach konkursu o Patronie Szkoły Januszu Korczaku uczniowie wykonali albumy, które złożone są w szkolnej bibliotece.
Podczas spaceru nad jeziorem dzieci poznały florę i faunę Jeziora Mieczowego. Spacerując ulicami miasta uczniowie sprawdzali czy Orneta jest miejscowością bez barier. W trakcie zajęć uczniowie poznali miejsce Ornety na mapie Polski. Pracowali z mapą i wykonali flagę Ornety. Poznali legendy orneckie, władze miasta, zwiedzili Muzeum Orneckie. Podczas Dni Ornety uczniowie przebrani za postacie z legend orneckich uczestniczyli w paradzie ulicami miasta.
Zwieńczeniem realizacji innowacji pedagogicznej było wykonanie albumów „Orneta- moja mała Ojczyzna” oraz rozwiązanie testu „Orneta- moja mała Ojczyzna”.
Po zakończeniu innowacji pedagogicznej nastąpiło podsumowanie. Dzieci wspólnie z opiekunami oglądały zdjęcia, ciekawe prace plastyczne, albumy, wspominały wcześniej odbyte wycieczki. Ich radość była prawdziwa i pełna emocji. Bardzo chętnie wypowiadały się na różne tematy, które dotyczyły rocznej pracy związanej z poznaniem naszego miasta, jego historii i kultury.