pul

Realizację innowacji w klasach pierwszych rozpoczęłyśmy we wrześniu 2017 roku. Głównym celem naszej pracy, obok podniesienia poziomu graficznego pisma i rysunku, było wyeliminowanie niechęci części uczniów do wszelkich zajęć graficznych typu: malowanie, rysowanie i pisanie, dlatego też zajęcia z pierwszoklasistami rozpoczęłyśmy od ćwiczeń rozmachowych całej ręki i ćwiczeń wyrabiających koordynację wzrokowo - ruchową oraz sprawność nadgarstka, dłoni i palców. Dużą trudnością jaką napotkałyśmy, było nieprawidłowe trzymanie narzędzia pisarskiego przez dzieci. Bardzo  pomocne w kształtowaniu prawidłowego chwytu ołówka, kredki, okazały się nasadki plastikowe wymuszające prawidłowy układ palców podczas pisania, czy malowania oraz narzędzia pisarskie o przekroju trójkątnym. W ramach ćwiczeń podnoszących sprawność manualną, uczniowie zamalowywali farbami duże płaszczyzny z zachowaniem wskazanego kierunku, pogrubiali kontury rysunków itp. Modelowali w plastelinie, nawlekali koraliki, przewlekali tasiemki przez otworki w tekturze, zwijali sznureczki z patyczków piankowych i bibuły, wycinali z papieru formy geometryczne, konturowe rysunki, tworzyli z papieroplastyki łódeczki i samoloty, wydzierali, naklejali, formowali z modeliny, usprawniając ruchy dłoni, nadgarstka i palców. Napięcie mięśniowe niwelowali naśladując grę na pianine, pisanie na klawiaturze, odtwarzanie rytmu deszczu, strząsanie wody z palców, wytrzepywanie piasku z rękawa. Świetnie bawili się zbierając drobne elementy na czas, czy ubierając choinkę. Przygotowując się do pisania rysowali szlaczki litero podobne, w zmniejszającym się stopniowo wymiarze, odtwarzali układy linearne z elementów powtarzających się cyklicznie, w liniaturze, zgodnie z kierunkiem pisania, rysowali szlaczki obrazkowe, wykonywali rysunki dowolne kredkami świecowymi lub ołówkowymi oraz szlaki bez odrywania ręki. Ukoronowaniem półrocznej pracy będzie wybór dzieci, które już świetnie piszą i w drugim półroczu będą mogły posługiwać się piórem.

Bożena Ogiela

Wioletta Ślepokura

I TY ZOSTAŃ MISTRZEM PIÓRA - rok szkolny 2018/2019

Uczniowie klas drugich realizują następny etap innowacji, który w tym roku dotyczy poznawania i utrwalania reguł ortograficznych w formie zabawy. Wprowadzone zasady ortograficzne, uczniowie zaznaczają ustalonymi kolorami, stosując je w piśmie w ramach każdej edukacji. Pisownię poznanych grup wyrazów utrwalają wykonując "zadania specjalne": szeregują je w kolejności alfabetycznej, liczą głoski, sylaby, litery, układają z nimi zdania. W tym półroczu, uczniowie brali udział w plastycznym konkursie ortograficznym, w którym przyznano nagrody: za I miejsce - Gracjanowi Gucajtis oraz Julii Zaleskiej, za II - Dominice Białopiotrowicz i Helenie Bielińskiej, III miejsce zajęła Julia Chmiel. W ramach konkursu Orto - śpiew, dzieci układały piosenki w oparciu o podane wyrazy z "h". Bardzo trudno było wyłonić zwycięzców, treść piosenek oraz ich wykonanie zdobyło uznanie jurorów, którzy postanowili wyróżnić wszystkie dzieci. Lubianą formą zabaw ortograficznych były inscenizacje, powodzeniem cieszyły się również zabawne historyjki, układane na podstawie wybranych obrazków, czy tworzone w grupach komiksy.   Uwieńczeniem półrocznych potyczek z ortografią było dyktando, na podstawie którego wyłoniono MISTRZA ORTOGRAFII. Ten zaszczyt przypadł Agacie Trociuk.

Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy odnieśli zarówno małe, jak i bardziej spektakularne sukcesy.

Bożena Ogiela

Wioletta Ślepokura