Get Adobe Flash player

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2019/2020 w klasie III a i III b kontynuowano innowację „I TY ZOSTAŃ MISTRZEM PIÓRA’’. W latach poprzednich pracowano nad kształtem liter, utrwalaniem zasad ortograficznych w formie zabawy. Ćwiczono między innymi koncentrację, pamięć i wytrwałość. Te umiejętności szczególnie przydały się przy tworzeniu pisemnych form wypowiedzi. Dzieci wzięły udział w wymianie pocztówkowej z uczniami innych szkół z terenu Polski, ćwicząc przy tym adresowanie i wysyłanie kartek pocztowych. Uczniowie w specjalnych teczkach mają zgromadzone reguły składające się na poprawne  pisanie ogłoszeń, zaproszeń, życzeń, listów, opisów, które stanowią swoiste „ściągi”, pomocne szczególnie podczas samodzielnie tworzonych prac w domu ale wykorzystywane również w czasie pracy w grupach. Dzięki zdobywanym umiejętnościom powinni poradzić sobie w różnych sytuacjach życiowych: gdy zgubią piórnik, gdy trzeba zaprosić do szkoły rodziców, gdy formułują list do Mikołaja. Dzieci starają się pamiętać o tym by nie powtarzać tych samych wyrazów w swoich wypowiedziach i unikać określeń ubogich znaczeniowo. Żeby temu zapobiec codziennie zgłębiają treść książki Grzegorza Kasdepke „Co to znaczy”, która ubogaca ich język o obiegowe powiedzonka i przysłowia. W drugim półroczu, gdy pisemne formy wypowiedzi nie będą stanowiły poważnych  trudności, skupimy się na inwencji twórczej dzieci, pracy ze słownikiem, oprawy plastycznej, która stanowi o pierwszym wrażeniu w odbiorze prac.                                                                                    

                                                                                            Bożena Ogiela
                                                                                          Wioletta Ślepokura

Innowacja pedagogiczna „I TY ZOSTAŃ MISTRZEM PIÓRA”

W roku szkolnym 2018/2019 w klasie II a i II b kontynuowano innowację „I TY ZOSTAŃ MISTRZEM PIÓRA”, która skupiała się na poznawaniu i utrwalaniu przez dzieci zasad ortograficznych w formie zabaw. Na zajęciach zarówno doskonalono pamięć poprzez naukę wierszy i rymowanek ortograficznych, jak i rozwijano „czujność ortograficzną”, wytrwałość i skupienie uwagi. Uczniowie układali piosenki, opowiadania, historyjki obrazkowe, tworzyli inscenizacje, grali w gry dydaktyczne. Największym zainteresowaniem cieszyły się konkursy plastyczno – ortograficzne, tworzenie śmiesznych, często niewiarygodnych opowiadań oraz kart ortograficznych, lizaków i suwaków. Pod koniec roku szkolnego obie klasy stanęły w szranki pisząc dyktando pod hasłem „Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może”, w wyniku którego wyłoniono Mistrza Ortografii. W klasie II a została nim Agata Trociuk, a w klasie II b – Maciej Piotrowski. Ponadto wyróżnione zostały Aleksandra Jóźwiak, Helena Bielińska i Natalia Łabiszewska w klasie II a oraz Dominika Białopiotrowicz w klasie II b.
Zajęcia związane z ortografią zakończyły się ewaluacją. Uczniowie na gałązkach drzewa umieszczali listki od 1 do 4, wskazując stopień zdobycia przez siebie wiedzy, a także stopień zadowolenia ze swojej pracy i jej przebiegu. Z badania wynika, iż zajęcia spełniły oczekiwania zarówno dzieci jak i nauczycieli.

Bożena Ogiela

Wioletta Ślepokura

W drugim półroczu pierwszoklasiści kontynuowali większość działań, wkładając dużo wysiłku w kontrolowanie i korygowanie prawidłowego chwytu pisarskiego oraz nawyków związanych z właściwą postawą ciała podczas pisania. Od malowania, modelowania, zwijania i wycinania stopniowo przechodzili do mozolnej pracy związanej z techniczną stroną pisma. Zwracali szczególną uwagę na kształt liter występujących obok siebie, na ich łączenia, na rozmieszczenie liter w wyrazie, na odstępy międzywyrazowe i szatę graficzną pisma. Wszyscy uczniowie poczynili postępy, a niektórzy udowodnili, że pętelki, ogonki, kreseczki i kropeczki w alfabecie pisanym nie kryją dla nich żadnych tajemnic. Poznając litery, szczególne zainteresowanie dzieci budziły te, które mogą w przyszłości sprawić im niemałe "zamieszanie": "u" czy "ó", "ż", a może  "rz", "h" i  "ch". Uczniowie zapamiętali "trudne" wyrazy, tworząc historyjki obrazkowe, które często były bardzo zabawne. Uczyły się wierszyków, prześcigając się w ich interpretacji. Największe uznanie zdobył Sebastian, który odśpiewał swój wierszyk. Natomiast pierwszoklasiści spróbowali swoich sił w rapowaniu. Uczniowie korzystając z "Tarczy strzeleckiej" wysoko ocenili atmosferę zajęć, współpracę z kolegami oraz stopień zadowolenia z własnych efektów. 

                                                                                                        Bożena Ogiela

                                                                                                      Wioletta Ślepokura

 

Szukaj

Licznik odwiedzin

1613385
Dziś
Wczoraj
Ten tydz
Poprzedni tydz
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie
2004
6474
14349
1576109
29445
70575
1613385

Twoje IP: 3.234.244.18
2020-04-09

zaloguj

Nasze projekty, programy i certyfikaty:)

 • a.jpg
 • ab.JPG
 • b.jpg
 • c.jpg
 • d.jpg
 • e.jpg
 • f.jpg
 • g.jpg
 • h.jpg
 • i.png
 • j.jpg
 • k.jpg


Copyright © 2012. All Rights Reserved.