Podstawa prawna- Ustawa „Prawo oświatowe„ Dz.U. z 2017r. poz.59
§ 1
Do klasy pierwszej szkoły podstawowej przyjmowane są dzieci, które w danym roku kalendarzowym kończą 7 lat i nie odroczono im rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego ,a także dzieci w stosunku do których podjęto decyzję o wcześniejszym przyjęciu do szkoły podstawowej .
& 2
Do klasy I publicznej szkoły podstawowej, której ustalono obwód, dzieci zamieszkałe w tym obwodzie przyjmuje się z urzędu. Postępowanie rekrutacyjne może być prowadzone z wykorzystaniem systemów informatycznych. Przepisy stosuje się także do dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, którzy ubiegają się o przyjęcie do publicznej szkoły ogólnodostępnej.
& 3
Kandydaci zamieszkali poza obwodem publicznej szkoły podstawowej mogą być przyjęci do klasy I po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli dana szkoła podstawowa nadal dysponuje wolnymi miejscami.
W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunek niż liczba wolnych miejsc w publicznej szkole podstawowej na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę następujące kryteria:
1) wielodzietność rodziny kandydata;
2) niepełnosprawność kandydata;
3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
7) dzieci posiadające rodzeństwo w danej szkole ;
8) dzieci, które mieszkają w pobliżu szkoły ;
9) dzieci nauczycieli pracujących w tej szkole.
§ 4
-
O przydziale uczniów do poszczególnych klas decyduje Komisja Rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły w składzie:
- pedagog szkolny,
- wychowawcy tworzonych klas pierwszych,
-
Do poszczególnych klas, w miarę możliwości zapisuje się jednakową liczbę uczniów stosując zasadę koedukacyjności – równomiernego podziału na dziewczynki i chłopców w klasie. Liczba uczniów w klasie nie powinna przekraczać 25.
-
W miarę możliwości uwzględnia się indywidualne prośby rodziców (prawnych opiekunów) np.; umieszczenie rodzeństwa w jednej klasie, umieszczenie grupy przedszkolnej w jednej klasie.
-
Ostatecznego przydziału uczniów do klas pierwszych dokonuje dyrektor szkoły uwzględniając propozycje Komisji Rekrutacyjnej.
§ 5
-
Informację o przydzieleniu dziecka do konkretnej klasy rodzice/prawni opiekunowie mogą uzyskać osobiście po 20 sierpnia.
-
Rodzicom/prawnym opiekunom przysługuje możliwość wniesienia odwołania na piśmie w terminie 3 dni od uzyskania w/w informacji z podaniem uzasadnienia.
-
Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie w terminie 7 dni.
-
Decyzja dyrektora szkoły jest ostateczna.
& 6
O przyjęciu ucznia do dowolnej klasy w czasie trwania roku szkolnego decyduje dyrektor szkoły. Nauczyciele przedmiotów, wychowawcy klas są zobowiązani do sprawdzenia poziomu wiadomości i umiejętności ucznia testami przedmiotowymi, rozmową, konsultacją z dzieckiem i rodzicami oraz pomocy w nauce.
Pedagog sprawdza sytuację dziecka w rodzinie, analizuje opinie, orzeczenia, jeśli takie dziecko posiada. O atmosferę przyjaznego przyjęcia nowego ucznia dbają wychowawcy i nauczyciele.
§ 7
Jeżeli w klasie, do której uczeń przychodzi naucza się innego języka /języków/ obcego niż ten, którego uczył się w poprzedniej szkole, a rozkład zajęć uniemożliwia mu uczęszczanie na zajęcia innego oddziału /grupy/ w tej samej szkole, uczeń może:
-
uczyć się języka /języków/ obowiązującego w danym oddziale, wyrównując z pomocą nauczyciela i we własnym zakresie braki programowe do końca roku szkolnego;
§ 8
Regulamin rekrutacji uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Ornecie wprowadzony został Zarządzeniem nr 03/2017 Dyrektora Szkoły z dnia 6 lutego 2017 r.
Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 5 Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty z dnia 30 stycznia 2019 r.
Zarządznie nr 5 Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty z dnia 30 stycznia 2019 r.